Eralper Yılmaz, programmer working with SQL Server, ASP.NET and ABAP who is a fan of Star Wars, a good reader of Phantom The Ghost Who Walks comics and a fan of Eskişehirspor football club Eralper Yılmaz
Welcome to my personal web site eralper.com

ilk yardımTemel ilkyardım eğitimi sonrasında sınavı da başarı ile verdim

Merhabalar,

Geçen haftalarda iki gün boyunca Kurtaran Sağlık ve Eğitim Hizmetleri tarafından şirketimde verilen temel ilkyardım eğitimine katıldım. Açıkçası bu eğitime seçilmiş olmama çok sevinmiştim. Çünkü ilk yardım konusu günlük hayatımız içinde her an karşımıza çıkabilecek ve hayati bir önem taşıyan konu. Ayrıca ilkyardım eğitimi sonrasında Haydarpaşa Numune Hastanesinde yazılı ve sözlü bir sınava tabi tutulduk. Bu sınavda başarılı oldum ve kursa benimle katılan diğer arkadaşlarım gibi ilkyardımcı kimlik kartı almaya hak kazandım.

Eğitimcilerimiz Havva Hanım ve Resmiye Hanım tarafından verilen ilk yardım eğitiminin benim için çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Kendilerine buradan teşekkür ederim.

Bu yazımı okuyan herkese de ilk yardım konusunda buldukları ilk fırsatta kendilerini eğitmelerini ve bilgilerini tazelemelerini öneririm.

Eğitim sırasında bildiğimi düşündüğüm bazı şeylerin yanlış olduğunu öğrendiğimde ne kadar çok şaşırdığımı bilemezsiniz. Ya da bazı yanlışların nasıl da hiç bir temele dayanmaksızın hasta veya yaralı insanların üzerinde uygulandıklarını öğrenince nasıl da şaşkınlıkla karışık üzüldüğümü anlatamam.

Kursta öğrendiklerimi özetlemek gerekirse kısaca ilk yardım nedir ve ilk yardım nasıl yapılır. Kursta ilk yardım uygulamaları ve kazalarda genel olarak karşılaşılabilecek durumlarda ilk yardım müdahaleleri nasıl olmalıdır gibi konuları uygulamalı olarak gördük.

Eğitime ilk yardım, acil yardım ve tedavi gibi ayrımlarla başladık. Daha sonra olay yerinin, hasta ve yaralının değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, yaralanmalar, zehirlenmeler, kırık çıkık, yanmalar, donma, hasta veya yaralının taşınması gibi konuları işledik.

Temel ilk yardım eğitimi için rehber olarak kullandığımız İlkyardım El Kitabını http:\\www.Kurtaran.org sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.Published Sunday, September 21, 2008 11:28 PM
Filed Under:

Comments

No Comments
Anonymous comments are disabled
This BlogAdd to Google

Post Categories
Syndication
Copyright © 2004 - 2012 Eralper Yilmaz. All rights reserved.
Community Server, by Telligent Systems